מצב מטבעות קריפטו בשנת 2023

טכנולוגיות חדשות מתפתחות במחזוריות, והקריפטוגרפיה אינה יוצאת דופן. יש תקופות של פעילות גבוהה, אבל אחריהם מגיעים מה שנקרא "תקופת חורף" . אם צופה מזדמן יקרא את הדו"ח השנתי שלנו, יהיה לו קשה להבחין בהתקדמות המהירה שעושה תעשיית הקריפטו. ויש לכך הסבר פשוט. שיפורי תשתית גדולים (כמו המיזוג או העדכון האחרון של Shapella) פשוט לא מגיעים לכותרות לעתים קרובות כמו פשיטות רגל בפרופיל גבוה, גניבות קריפטו והתרסקויות.

בסך הכל, הדו"ח מראה שהענף נמצא במצב בריא יותר ממה שמחירי השוק עשויים להעיד. אנו רואים מחזור קבוע של פיתוח, השקות מוצרים וחדשנות מתמדת.

השנה אנחנו גם מציגים חידוש: מדד מצב הקריפטו. זהו כלי אינטראקטיבי המנטר את מצב תעשיית הקריפטו מנקודת מבט טכנולוגית ולא פיננסית. להערכה מדויקת יותר, המדד מייצג את הצמיחה החודשית הממוצעת המשוקללת של 14 מדדי תעשייה – ממספר החוזים החכמים המאומתים למספר ארנקי העסקאות ועוד הרבה יותר.

במילים אחרות, המדד משרטט את רמת החדשנות והאימוץ של web3 בתרשים אחד. הכלי הוא אינטראקטיבי כך שתוכל להתאים אישית את ההגדרות כדי ליצור תצוגות משלך.

7 פריטים ממצב המטבעות הקריפטו בשנת 2023
הדו"ח שלנו לשנת 2023 רוצה לטפל בחוסר האיזון הזה. במקום תנועות מחירים חולפות, אנו מציעים להסתכל על נתונים שעוקבים אחר אותות חשובים, כולל התקדמות מתמדת של טכנולוגיית web3.

מסקנה 1: לבלוקצ'יין יש יותר משתמשים פעילים ועוד דרכים להיות מעורבות
השנה המחירים התייצבו בצורה ניכרת. הם לא כמו השיאים המסחררים של 2021 והשפל הטרגי של 2022. נראה שהתעשייה נרגעת: הספקולציות דעכו, הגיע הזמן לבנות. הסיפור מתגלה לנגד עינינו על האופן שבו אנשים משתמשים ויוצרים אינטראקציה עם web3 בצורה מוצקה ואורגנית.

אנו רואים יותר כתובות פעילות חודשיות מאי פעם. מדובר בכתובות ייחודיות שמבצעות עסקאות ברשת מדי חודש. בחודש שעבר רשמנו 15 מיליון כתובות למשלוח. זה יותר מכפול ממה שהיה לפני שנתיים כשהמחירים היו גבוהים יחסית.

מדוע גדל מספר העסקאות? סיבה אפשרית אחת היא הופעתן של יותר ויותר דרכים לאינטראקציה עם בלוקצ'יין ויישומי אינטרנט. אלו פרויקטים שונים, מ-DeFi ועד משחקי web3. אגב, יותר מ-700 מהם הושקו בשנה שעברה. האפליקציות החדשות יוצרות כתובות שמשתמשים יכולים לקיים איתן אינטראקציה ללא צורך להוריד או לחבר ארנק.

הסיבה השנייה לצמיחה היא כלים טובים יותר וטכנולוגיות קנה מידה. הם מספקים עסקאות עם עמלות גז נמוכות יותר. יש לציין כי המספר הכולל של עסקאות בלוקצ'יין גדל ביותר מ-50% במהלך השנתיים האחרונות.


מסקנה 2: פעילות DeFi ו-NFT נמצאת שוב במגמת עלייה
בינתיים, נראה שהפעילות ב-DeFi וב-NFT מתגברת שוב לאחר ירידה ארוכה. הספקולציות התקררו, ושימוש אורגני יותר בהלוואות, העברות כסף, אמנות, פריטי אספנות, משחקים מקוונים ועוד נמצא בעלייה.

טוקני NFTs ומימון מבוזר ממשיכים להבטיח לנו לשנות את כלכלת האינטרנט. והם עושים כל מה שתלוי בהם. לדוגמה, בחודשים האחרונים ראינו עלייה במספר רוכשי ה-NFT ובנפח ה-DEX. למעשה, ל-Uniswap DEX יש נפח מסחר גבוה יותר מ-Coinbase, הבורסה הריכוזית הגדולה ביותר בארה"ב. ראינו את המגמה הזו בחודשיים האחרונים ברציפות.

משתמשים ויוצרים נהנים מה"אמצעים" הנמוכים מבחינה מבנית של web3 (כלומר, נתח ההכנסות שמקבלים בעלי פלטפורמות מהמשתמשים). בקריפטו, משתמשים באמת הבעלים של המוצרים הדיגיטליים שלהם. וחשוב מכך, הם יכולים להשתמש בפריטים האלה בכל פלטפורמה שהם אוהבים.

ככל שלאנשים קל יותר לעבור בין פלטפורמות שונות, כך התחרות חזקה יותר. המשמעות היא שפחות עמלות פלטפורמות יכולות למשוך מהמשתמשים (או לפתע לשנות את הכללים לגביהם). כוח התמחור הנמוך של הפלטפורמה מביא לרוב לעמלות נמוכות יותר.


במהלך השנתיים האחרונות, שוקי NFT שילמו ליוצרים כמעט 2 מיליארד דולר בתמלוגים באמצעות מכירות משניות. השווה את זה ל-web2, שם מטה, למשל, שילמה חצי יותר ליוצרים עד 2022, מיליארד דולר. כ-3.74 מיליארד משתמשים חודשיים. ל-Web3 כיום יש בערך עשרות מיליוני משתמשים.

עם זאת, שיעורי ההיט של web3 מראים מגמת ירידה לאורך זמן.

ככל שהשיטות והטכנולוגיות הטובות ביותר מתפתחות, אנו מצפים ליותר חדשנות וניסויים בתחום זה. כמו גם העלאת עמלות ליוצרים.

מסקנה 3. מספר המפתחים הפעילים נשאר יציב
מחירי תרשים יכולים להטעות. במיוחד אם אתה לא מסתכל מתחת למכסה המנוע של טכנולוגיית web3 – במערכת האקולוגית הדינמית והצומחת שלה של מפתחים.

הפיתוח בר-קיימא של תעשיית הקריפטו קרה בעבר וממשיך כעת. כיום פועלים בתחום כ-30,000 מפתחים פעילים בחודש. מאז תחילת ריצת השוורים בשנת 2020, אנו רואים עלייה מתמדת של 60%. זה מצביע על כך שהיזמים, שאולי נמשכו בתחילה על ידי עליית המחירים, נשארים כאן ועכשיו.

עכשיו בואו נדבר על מה שהם יוצרים. כמעט 50,000 כתובות ייחודיות פרסו חוזים חכמים בחודש שעבר. אנו רואים צמיחה של 40% השנה. רוב החוזים אומתו וספריות מפתחים מרכזיות שימשו לאינטראקציה איתם מאשר אי פעם עקבנו.

המאפיין המרכזי של קריפטוגרפיה, פלטפורמת מחשוב מבוזר בקוד פתוח, הוא הרבגוניות שלה. פרויקטים יכולים לשמש כמכפיל. ניתן לעשות שימוש חוזר ברכיבים המרכיבים שלהם, למחזר ולהתאים על ידי פרויקטים אחרים. כפי שמייסד ושותף מנהל של קריפטו a16z, כריס דיקסון, אומר, יכולת ההרכבה חשובה לתוכנה כמו ריבית דריבית למימון.


"ישנם כוחות אקספוננציאליים שונים בעולם שצריך לשים לב אליהם מכיוון שהם יכולים להיות אינדיקטורים לצמיחה מהירה בעתיד. בחומרה, הכוח האקספוננציאלי החזק ביותר הוא חוק מור. בפיננסים מדובר בריבית דריבית. בתוכנה, זו יכולת קומפוזיציה".

דוגמה טובה היא Uniswap. פרויקט זה נוצר כפרוטוקול להחלפת אסימונים. אבל עם הזמן, היא התפתחה לתשתית קריטית המספקת מערכת אקולוגית ליישומי DeFi חדשים.

מסקנה 4: צצות יותר טכנולוגיות קנה מידה של בלוקצ'יין
קנה המידה של בלוקצ'יין יביא יותר משתמשים, יותר עסקאות ויישומים מורכבים יותר לתחום.

ראינו הרבה דרכים חדשות ומבטיחות להרחיב לאחרונה. זהו מרחב עיצוב דינמי עבור מפתחי web3 המנסים לפתור בעיות בסיסיות.

נתחיל עם בלוקצ'יין שכבה 2. אלו הן טכנולוגיות שנועדו להרחיב את הבסיס של בלוקצ'יין שכבה 1 כמו Ethereum על ידי הגדלת שטח הבלוק, הגדלת תפוקת העסקאות והורדת העמלות. בשנה שעברה, L2 היווה 1.5% מהעמלות ששולמו באת'ריום. מאז, נתח זה יותר מפי ארבעה ל-7% מסך העמלות ששולמו באת'ריום. זה מצביע על כך שיישומים נוספים בוחרים להשתמש ב-L2. אנו מצפים שהמגמה הזו תימשך ותועיל למשתמשי הקצה.

בסתיו האחרון התרחש אחד האירועים המשמעותיים ביותר בהיסטוריה של פיתוח תוכנה בקוד פתוח – אירוע המיזוג. זה היה משמעותי מבחינת היקף המשימה, אופי התיאום המבוזר והיבטים רבים אחרים. Ethereum עבר שדרוג משמעותי כאשר הרשת עברה ממנגנון הוכחת עבודה למנגנון קונצנזוס של הוכחת הימור. אירוע המיזוג סימן שינוי ארכיטקטוני שהפחית משמעותית את צריכת החשמל של הבלוקצ'יין.

מסקנה 5. טכנולוגיות חדשות שנראו בלתי אפשריות הופכות למציאות
במהלך השנה האחרונה ראינו התקדמות מהירה במערכות אפס ידע, טכנולוגיות יסוד חזקות שפותחות את יכולת ההרחבה של הבלוקצ'יין. במקביל, צצות אפשרויות חדשות לשימוש בטכנולוגיות ZK. לדוגמה, יישומים השומרים על פרטיות ומציעים אימות של חישובים באמצעות למידת מכונה מבוזרת / AI.

מערכות אלו (כולל הוכחות אפס ידע) משתמשות בטכניקות הצפנה כדי להוכיח או לאמת קבוצה של עובדות מבלי לחשוף מידע על עובדות אלו.

טכנולוגיה זו, שעבדו עליה במשך עשרות שנים, עברה מתיאוריה לפרקטיקה במהלך השנים האחרונות. נראה שאנחנו רואים כאן התקדמות בעקבות צעדים כמו חוק מור.לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

למרות שעדיין יש הרבה ניואנסים לניקוד במבחנים, האצת ההתקדמות נשמעת מבטיחה להפליא. זה ישנה תחומים רבים, ממוכיחים ומאמתים למעגלים, ציוד ועוד.

מסקנה 6. ארה"ב מאבדת את ההובלה שלה ב-web3
מטבעות קריפטו כמערכת של טכנולוגיות חדשות זקוקות למדיניות ומגבלות רגולטוריות מחושבות היטב. בדרך זו, היא יכולה לצמוח בבטחה ולממש את הפוטנציאל הכלכלי שלה עבור כלכלת ארה"ב.

היו הרבה מחלוקת, אבל מעט בהירות ברגולציה, וזה הפריע לצמיחת web3. כתוצאה מכך, היתרון של אמריקה עלול להיחלש. בין 2018 ל-2022, חלקם של מפתחי מטבעות קריפטוגרפיים בארה"ב בהשוואה לשאר העולם ירד ב-26%.

עם זאת, ישנם גם כמה סימנים חיוביים. אנו רואים כעת עניין גובר בהעברת חקיקה שיכולה להביא להבהרות נחוצה. יתרה מכך, היוזמה מגיעה משני הצדדים. אנו מקווים שהמומנטום הזה יימשך ושפוליטיקאים ייאבקו על העתיד והפוטנציאל של הטכנולוגיות הללו.

מסקנה 7. התמקד במה שחשוב
אנחנו עדיין בתחילת הימים של web3, אבל לא ממש בהתחלה. התגברנו על התנודתיות לטווח הקצר וכעת מתגלה לפנינו דפוס צפוי יותר. לפנינו מחזור מזון קבוע. זה יהיה שונה בבירור מהמחזורים הפיננסיים שמשכו כל כך הרבה תשומת לב תקשורתית.

הדגשנו פעמים רבות את חשיבותו של מחזור החדשנות במחיר. זהו החוק לפיו מחירים ופעילות מפתחים שלובים זה בזה במשוב חיובי.

זכור את המודל המנטלי הזה. זה נווט טוב של מחזורי שוק ויעזור לך להבין את האינדיקטורים השולטים בהם.

לכן, כאשר המחירים של מטבעות קריפטוגרפיים עולים, יותר אנשים מגלים עניין ומצטרפים לתעשייה. תשומת לב זו, בתורה, מעוררת (ומממנת) רעיונות חדשים, סטארט-אפים ופרויקטים. חלק מהפרויקטים הללו יובילו לאימוץ רחב יותר בטווח הארוך.


עם הזמן, מחזורים אלו מזיזים את התעשייה קדימה על גלים טכנולוגיים. אנו עשויים להיות באמצע המחזור הרביעי כזה מאז יצירת הביטקוין ב-2009. בניתוח מעמיק יותר, מתברר כי אינדיקטורים רבים עולים בהתמדה. הכדור אינו עומד במקום והוא מתפתח כל הזמן.

לכן אנו ממליצים לך להתמקד לא בתנועות שוק קצרות טווח, אלא במגמות הטכנולוגיות הבסיסיות. כך לא תטשטש את התמונה הגדולה.

מסיבה זו, שאלנו את עצמנו: מה אם יש דרך לעקוב אחר התקדמות בת קיימא בפרמטרים משמעותיים יותר מאשר רק אינדיקטורים פיננסיים?

לכן, יצרנו את מדד מצב הקריפטו. זהו אינדקס אינטראקטיבי ומתעדכן באופן קבוע למעקב אחר צמיחת הענף.

המדד מציג את הצמיחה החודשית הממוצעת המשוקללת של מערכת מדדי מפתח בתעשייה. בנוסף, תוכל להציג מדדים בודדים. לדוגמה, קבוצה של מדידות בצד ההיצע ובצד הביקוש המהווים אינדיקטורים לחדשנות ואימוץ web3. זה יעזור בסוגים שונים של ניתוח.

כברירת מחדל, State of Crypto Index מייצג רק פרשנות אחת של הנתונים הבסיסיים, מותאם אישית להעדפות שלנו. אבל משתמשים יכולים לחקור ולהתאים את ההגדרות בעצמם.

חדשות ועדכונים

כל מה שמעניין

קורסים והדרכות

המסע שלך לקראת העצמה פיננסית מתחיל עכשיו

 • הקמת נכסים דיגיטלים
 • ניתוח פונדמנטלי
 • ניתוח טכני
 • הכנסות נוספות מעולם הקריפטו
 • ליווי קבוצתי 
 • ליווי חדר מסחר
 • ליווי מטבעות לטווח ארוך
 • ליווי הנפקות

להמשך קריאה לחץ – קורס מסחר בקריפטו תוכנית דגל

 • ארנקים דיגיטליים
 • פלטפורמות מסחר
 • רכישת מטבעות דיגיטליים
 • רכישת מטבעות דרך גופים ישראלים
 • פלטפורמות מסחר
 • קריטריונים לזיהוי מטבעות

להמשך קריאה לחץ- קורס מסחר בקריפטו תוכנית מתחילים 

 • פגישות  אישיות להכוונה ושיפור תוצאות
 • הקמת נכסים דיגיטליים
 • ניתוח פונדמנטלי
 • ניתוח טכני
 • הכנסות נוספות מעולם הקריפטו
 • ליווי חדרי מסחר, מטבעות לטווח ארוך, הנפקות

להמשך קריאה לחץ – קורס מסחר בקריפטו תוכנית פרימיום 

ליווי אישי 5 שעות עם המנטורית אלכסנדרה ליפשיץ הכולל:

 • מסחר לטווח ארוך
 • מסחר לטוח קצר
 • הנפקות
 • חידוד ולימוד של אקוסיסטם קריפטו
 • פגישה אישית

להמשך קריאה לחץ – מסחר בקריפטו פגישות אישיות למתקדמים 

האסטרטגיה המובילה למסחר בקריפטו – בואו גלו את העתיד הפיננסי

רוצים לשמוע עוד השאירו פרטים

דילוג לתוכן