רשת Lightning

אז מה זה רשת Lightning ?

אין מטבע "Lightning"

אין בלוקצ'יין Lightning

ובכל זאת הטכנולוגיה הזו מספקת עסקאות מהירות בזק, כמעט בחינם ולא פחות מכך, פרטיות.

אבל איך זה עובד?

רשת Lightning היא רשת שמטרתה לפתור את בעיית קנה מידע של ביטקוין. המערכת הוטמעה על ידי יצירת רשת רמה שניה – תוספת לפרוטוקול הביטקוין, אך חשוב להבין שפתרון זה ספג את כל העקרונות הבסיסיים של הביטקוין ואף שיפר מספר ממאפייניו. בהיותו פתרון שכבה שניה שנבנה על גבי הפרוטוקול הראשי, Lightning, כמו ביטקוין, אינו מצריך אמון בצד שלישי, בניגוד ל-sidechains כגון Liquid או WBTC – פתרון המבוסס על Ethereum blockchain – כל העסקאות הן עדיין עמית- to-peer (נעשה ישירות בין משתמשים) אינם דורשים אמון, וחוסר הפיכות שלהם מובטח על ידי הקוד והאלגוריתמים שבבסיס הפרוטוקול.

LN, כמו ביטקוין והרבה מטבעות קריפטוגרפיים קיימים אחרים, הוא פתרון מורכב מבחינה טכנולוגית המבוסס על קריפטוגרפיה ומתמטיקה. לא כולם יכולים להבין את כל מנגנוני הפעולה של פתרונות כאלה, ולמעשה זה לא חובה. לא כולם מודעים לחלוטין לאופן שבו פועלים סמארטפון, מחשב אישי או טלוויזיה חכמה, עם זאת, אתם שמחים לצפות בסרטון הזה וללמוד איתנו משהו חדש. עדיין נרצה לחלוק איתך את היסודות של אופן הפעולה של LN ולתאר את הארנקים העיקריים, השירותים ודרישות החומרה המינימליות שאתה עשוי להזדקק להם אם אתה רוצה לעבור לרמת משתמש גבוהה יותר, להפעיל צומת משלך ולנהל ערוצים ברשת עַצמְךָ.

ראשית, חשוב להבהיר שכמו בכל מטבע קריפטוגרפי אחר, המשתמש בעצמו מחליט מה המטרות שלו באינטראקציה איתו, עד כמה הוא רוצה לצלול לפרטים טכניים, הוא נכנס לתחום הזה כדי להעלות את רמת פרטיות, בין אם הוא משתמש במטבעות קריפטוגרפיים, משום שהעמלות על תשלומים באזורו מגיעות ל-50% מסכום התשלומים עצמם, או שאין לו כלל גישה למערכת הפיננסית המסורתית; בין אם הוא משתמש בקריפטו כי זה כבר פותר לו את הבעיות הנוכחיות או שהוא הגיע לכאן כי הוא משוכנע שמטבעות קריפטו יפתרו בעיות של אחרים בעתיד, מה שיוביל לעלייה בביקוש ובהתאם גם במחירים.

שאלות אלו חשובות מאוד, כי אי ידיעת התשובה עליהן ואי כנה עם עצמך עלולים להעמיד אותך במצב לא נעים. בהתאם למטרות שלך, הגישה לשימוש במטבעות קריפטוגרפיים אמורה להשתנות – אם אתה גר בצפון קוריאה ומשקיע באחריותך בביטקוין, ההתמקדות העיקרית שלך צריכה להיות בפרטיות ואפילו בסודיות, אבל אם אתה משקיע בארצות הברית, אתה יכול בקלות ליצור אינטראקציה עם Coinbase, אשר בנוסף לכל השאר, יעזור לך בהעברת הנתונים הדרושים למשרד המס כדי שלא תקבל קנס או זימון על העלמת מס. השורה התחתונה כאן היא שלאחר שגילו תופעה כל כך מורכבת כמו מטבעות קריפטוגרפיים, אנשים רבים מבינים שפשוט אי אפשר ללמוד עליהם הכל, אבל אפשר ליצור איתם אינטראקציה אפילו עם ידע ומיומנויות מינימליות – למרבה המזל, יש כבר מאות שירותים מוכנים לעזור למתחילים ולמקצוענים בתחביב או בעבודה.

בוא נחזור ל-LN. כפי שציינו לעיל, ל-LN יש רמות רבות שבהן אתה, כמשתמש, יכול ליצור אינטראקציה עם הרשת, ואנו נעסוק ברמות אלו בהדרגה מהפשוטות למורכבות ביותר, אך נתחיל בהסבר פשוט כיצד פועלת הרשת הזו. . בואו נסתכל על הדוגמה הבאה:

נניח שכל בוקר אלכסה קונה כוס קפה בדרכה לעבודה. יצירת עסקה בבלוקצ'יין עבור כל רכישת קפה היא לא נוחה ולא משתלמת. כתוצאה מכך, היא יכולה לשלם יותר עבור עמלות מאשר עלויות קפה. עם זאת, בעזרת רשת Lightning , אלכסה יכולה לפתוח ערוץ תשלום עם בית קפה. לשם כך, גם בית הקפה וגם אלכסה מפקידים כמות מסוימת של ביטקוין לכתובת המכונה מרובת חתימות. נניח שאלכסה תורמת חמש מאיות הביטקוין, ובית הקפה לא תורם כלום, כי הוא לא מתכוון לקנות שום דבר מאלכסה.

כתובת מולטיסיג זו מתפקדת ככספת, אותה ניתן לפתוח רק בהסכמת שני הצדדים. כאשר אנו פותחים ערוץ תשלום, אנו גם עורכים מאזן שאומר כיצד יש לחלק את הכספים בכתובת המשותפת החדשה שלנו. כרגע כתוב שאלכסה תקבל חמש מאיות ביטקוין, ובית הקפה יקבל אפס ביטקוין, אותו סכום שהכניס לחשבון. פתיחת ערוץ התשלום מתבצעת בבלוקצ'יין הראשי, מה שמבטיח שקיפות מלאה.

בעל בית הקפה רואה שאלכסה תרמה חמישית מאיות הביטקוין, ויכול להיות בטוח שהוא יקבל את כספו לאחר סגירת הערוץ. כעת, כשהערוץ פתוח, אלכסה יכולה להזמין את קפה הבוקר שלה. נניח שקפה עולה חמש אלפיות הביטקוין. כדי לשלם על זה, אלכסה פשוט משנה את המאזן. היא מורידה את עלות הקפה מהיתרה שלה ומוסיפה אותה ליתרת בית הקפה. לפיכך, כעת מצביע המאזן על כך שאלכסה תקבל ארבעים וחמש אלפיות ביטקוין, ובית הקפה – חמש אלפיות ביטקוין.

אלכסה ובית הקפה מעדכנים כעת את היתרה באמצעות המפתחות הפרטיים שלהם. כל אחד מהם שומר לאחר מכן עותק של עצמו, אך אינו משדר מידע זה לבלוקצ'יין הראשי. אלכסה יכולה להמשיך להזמין קפה כל עוד יש לה יתרה בערוץ התשלום. שניהם יכולים לבצע מאות אלפי עסקאות ביניהם. אין באמת מגבלות כי זה קורה על גבי הבלוקצ'יין הראשי. יחד עם זאת, ערוץ התשלום יכול להיסגר בכל עת גם על ידי אלכסה וגם על ידי בית הקפה.

כל מה שהם צריכים לעשות הוא לקחת את היתרה האחרונה שעליה חתמו שני הצדדים ולהעביר אותה לרשת. לאחר מכן הכורים יבדקו את החתימות על היתרה ובמידה והכל יאושר ישחררו את הכספים בהתאם ליתרה. זה ייצור עסקה בודדת ב-Blockchain של ביטקוין. כך, רשת Lightning מפחיתה משמעותית את העומס על הבלוקצ'יין הראשי. זה דורש רק שתי עסקאות בבלוקצ'יין: האחת לפתיחת ערוץ התשלום והשנייה לסגירתו. יתרה מכך, הערוצים לא חייבים להיסגר כלל, אלא על כך בהמשך.

זה גם מאוד בטוח. המערכת מבטיחה שניתן להשתמש רק ביתרה החתומה האחרונה כדי לפתוח כסף. ומכיוון שלשני הצדדים יש עותק חתום של היתרה, הם יכולים לשחרר את הכספים בכל עת, גם אם הצד השני לא רוצה לשתף פעולה יותר. אז, למשל, אלכסה לא יכולה להחזיק כסף השייך לבית קפה כבן ערובה, ולהיפך.

אבל מה אם אתה לא רוצה לפתוח ערוץ עם בית קפה, כי התשלומים בתוך רשת Lightning הם באמת סופר מהירים וסופר זולים, אבל פתיחת ערוץ דורשת עסקאות בשרשרת, והם לא תמיד זולים. אין בעיה! אתה לא צריך לפתוח ערוץ בכל פעם שאתה רוצה לשלוח סאטושי למישהו. מספיק שיהיו לך כמה ערוצים עם צמתים, שבתורם יש הרבה חיבורים – זה יכול להיות סוג של חנות פופולרית, ארנק או אפילו בורסה. ניתן לדמיין את רשת Lightning כרשת ענקית, שבה כל אחד מחבריה יושב על אחד מצמתים של המיתרים, וכל עוד הארנק שלך יכול למצוא את דרכו ממך לשלוח את סאטושי לנמען, התשלום שלך יתבצע. אבל מהי פתיחת הערוצים הזו?

הבטחנו לעבור בהדרגה מדרכים פחות מורכבות של אינטראקציה עם Lightning למורכבות יותר, אז אנחנו מציעים לדחות את הערוצים למועד מאוחר יותר, אבל בינתיים בואו נדבר על הדרך הקלה ביותר – שימוש בארנקי Lightning משמורת.

כן, כן, ברשת Lightning , כמו במקרה של השכבה הראשית של הביטקוין, ישנם שירותים שמוכנים לאחסן עבורכם כספים. כן, כך תצטרכו לסמוך על צד שלישי, אבל זה לא מפריע לרבים – מספר עצום של משתמשים אוגרים כספים בבורסות או בשירותי משמורת כמו Bakkt Warehouse ו-Fidelity. כיום, ברשת Lightning , ככלל, מפעילי ארנקי Lightning פועלים כאפוטרופוסים כאלה. ולמרות שרבים מהם נותנים לך שליטה מלאה על הביטקוין שלך על בלוקציין, תהליך ההתחשבנות בתשלומי Lightning , פתיחת ערוצים, איזון מחדש ותחזוקתם נופל לחלוטין על כתפיהם. היתרונות והחסרונות ברורים – אתה צריך לסמוך על צד שלישי, אבל אתה לא צריך להשתטות עם הצד הטכני של השימוש ברשת (שזה בעצם לא כל כך קשה, אבל על זה בהמשך). חשוב גם להזכיר שרשת Lightning היא בלתי מוגבלת ומבוזרת, לא ניתן לאסור אותה כמו ביטקוין, בניגוד לכל עסק ריכוזי, בין אם מדובר בבורסה או בחברת עיבוד. בהתאם לכך, ככל שהאימוץ של רשת הביטקוין גדל, כך גדל גם התפשטות Lightning .

דוגמאות לארנקים כאלה הם wallet of satoshi, blue wallet ועוד מספר אחרים. מבחינת הממשק, הארנקים הללו אינם שונים בהרבה מארנקי ביטקוין רגילים. יתר על כן, הם מכילים גם כתובות ביטקוין וגם Lightning . ההליך די פשוט – אתה זורק ביטקוין לארנק, ממלא את היתרה הבזק בתוך התוכנה עצמה ותוכל להתחיל להשתמש ברשת. זה מאוד שימושי אם אתה יודע, למשל, שהמלצר בבית הקפה האהוב עליך הוא ביטקוין ותמיד מגיע לו טיפ, או שאתה רוצה לתגמל באופן קבוע את ילדך בכסף הקשה ביותר על ביצוע מטלות הבית. בנוסף לאינטראקציה עם משפחה וחברים, יש גם הרבה שירותים שמקבלים Lightning .

אתה יכול לרשום כמה דוגמאות – קניית משחקים ב-PS Store, Steam דרך שירותי צד שלישי, חנויות וכו'. אתה יכול גם לומר על El Zonte – חוף באל סלבדור, שבו כל המפעלים מקבלים Lightning .

אבל מה אם אתה נלהב או שאתה מעוניין להתנסות עם רשת Lightning ולקבל מושג טוב יותר על איך זה עובד? האם תצטרך להבין את קוד המקור של הביטקוין, ללמוד תכנות, לשנות ללינוקס? ממש לפני שנה, התשובה לשאלה זו הייתה חיובית, אך כיום ישנם מספר שירותים המאפשרים להפעיל צומת ברק ללא תשלום לחלוטין.

להפעלת צומת יש מספר יתרונות:

ראשית, הצומת שלך עוקב אחר הבלוקצ'יין של הביטקוין ומבטיח שאף אחד לא הונה אותך ושהשרשרת נמצאת למעשה במצב שבו אתה רואה אותה כעת.

שנית, אם אתה סומך על הצומת/שרת של מישהו אחר, הצומת הזה רואה את כל עסקאות הארנק שלך. על ידי הפעלת צומת משלך, אתה מגדיל באופן משמעותי את רמת הפרטיות שלך.

בונוס נוסף הוא היכולת ליצור ערוצים משלכם, להפוך לחלק מהרשת ולקבל עמלות (עד כה לא משמעותיות) עבור העברת עסקאות בין משתמשי LN אחרים.

הפתרונות הפופולריים ביותר להפעלת צומת משלך הם תוכנות מבית RaspiBlitz, MyNode ו-Umbrel. התוכנה העדכנית ביותר מאפשרת לך להפעיל צומת בכמה קליקים בלבד (כמובן, תצטרך לחכות עד לטעינת הבלוקצ'יין של הביטקוין, מה שיכול לקחת כשבוע).

מה המחיר המבוקש?

אנו נספק לך רשימה של ציוד נדרש ומחירים משוערים בדולר ארה"ב כדי להקל עליך להעביר סכומים למטבע שלך. אנו ממליצים על ה-Raspberry Pi מכיוון שזו החומרה הנפוצה ביותר עבור צמתים של ביטקוין, רוב התוכנות נכתבות עבורה, ויהיה הרבה יותר קל להפעיל את הצומת שלך ולתקשר איתו. עם זאת, אתה יכול להשתמש במחשב נייד או שולחני ישן למשימה זו; זה ייקח קצת יותר זמן להתעסק וחשוב לזכור שהצומת חייב להיות מחובר תמיד לרשת, ולכן לא מומלץ לכבות את המכשיר בלילה.

Raspberry Pi 4

SSD 1 TB

MicroSD 16 GB

גופי קירור לRASPBERRY

ספק כוח Raspberry Pi מקורי

אז הגיע הזמן להסביר כיצד פועלים הערוצים ברשת Lightning , כיצד הם נפתחים וכיצד לשרת אותם.

על ידי הפעלת צומת משלך, אתה מקבל את ההזדמנות לפתוח ערוצים באופן עצמאי עם חברי רשת אחרים. אבל כפי שציינו קודם לכן, לא חייבים לפתוח ערוץ חדש בכל פעם שאתם רוצים לשלם למישהו דרך רשת ברק. זה ישלול כל משמעות מעצם קיומה של הרשת. אז אתה יכול פשוט להשתמש ברשת כדי להעביר את המטבעות שלך. נחזור לדוגמא שלנו:

הנה ליטל, חברתה של אלכסה. בעבר הם החליפו כספים דרך רשת Lightning. אז יש להן ערוץ תשלום פעיל. עכשיו נניח שליטל רוצה לקנות קפה. במקום לפתוח ערוץ ישיר עם בית הקפה, היא יכולה להעביר את הכסף לאלכסה, שלאחר מכן מעבירה אותו לבית הקפה. לפיכך, אין צורך ליצור ערוץ תשלום עם כולם. ברשת Lightning , כל אחד מתשלומים שלכם מנסה למצוא את המסלול הטוב ביותר מכם אל המקבל, והוא משתדל לעשות זאת עם הכי פחות מתווכים ועם העמלות הנמוכות ביותר. זה מפחית עוד יותר את העומס על הבלוקצ'יין, אבל מחייב את המתווכים להחזיק מספיק כסף בערוצי התשלום שלהם.

על ידי הפעלת צומת משלך, אתה יכול להרוויח עמלות קטנות עבור הפניית תשלומים ממשתתפים אחרים, אך לא היינו ממליצים להפעיל צומת Lightning רק מסיבה זו. יתרונות חשובים הרבה יותר של הפעלת צומת משלך הם פרטיות ואין צורך לסמוך על אף אחד. עם זאת, ככל שהפופולריות של הרשת תגדל, ואם תשיק עכשיו צומת ותגדיל בהדרגה את מספר הערוצים הפתוחים, עם הזמן הצומת שלך יוכל לרכוש היסטוריה טובה ולשלוח עשרות ואפילו מאות אלפי תשלומים, בחיוב מאית הסאטושי עבור כל העברה.

ובכן, בואו נסכם את זה, בסדר?

רשת Lightning  היא פתרון על גבי הבלוקצ'יין הראשי של ביטקוין שמטרתו להפוך את העסקאות לזולות ומהירות יותר.

רשת Lightning מבוזרת ואינה מצריכה אמון בצדדים שלישיים.

כדי להשתמש ברשת Lightning , אין צורך להפעיל צומת משלך, אתה יכול לפנות לשירותי משמורת.

הפעלת הצומת שלך היום היא לא תהליך קשה כמו שזה נראה

חדשות ועדכונים

כל מה שמעניין

קורסים והדרכות

המסע שלך לקראת העצמה פיננסית מתחיל עכשיו

 • הקמת נכסים דיגיטלים
 • ניתוח פונדמנטלי
 • ניתוח טכני
 • הכנסות נוספות מעולם הקריפטו
 • ליווי קבוצתי 
 • ליווי חדר מסחר
 • ליווי מטבעות לטווח ארוך
 • ליווי הנפקות

להמשך קריאה לחץ – קורס מסחר בקריפטו תוכנית דגל

 • ארנקים דיגיטליים
 • פלטפורמות מסחר
 • רכישת מטבעות דיגיטליים
 • רכישת מטבעות דרך גופים ישראלים
 • פלטפורמות מסחר
 • קריטריונים לזיהוי מטבעות

להמשך קריאה לחץ- קורס מסחר בקריפטו תוכנית מתחילים 

 • פגישות  אישיות להכוונה ושיפור תוצאות
 • הקמת נכסים דיגיטליים
 • ניתוח פונדמנטלי
 • ניתוח טכני
 • הכנסות נוספות מעולם הקריפטו
 • ליווי חדרי מסחר, מטבעות לטווח ארוך, הנפקות

להמשך קריאה לחץ – קורס מסחר בקריפטו תוכנית פרימיום 

ליווי אישי 5 שעות עם המנטורית אלכסנדרה ליפשיץ הכולל:

 • מסחר לטווח ארוך
 • מסחר לטוח קצר
 • הנפקות
 • חידוד ולימוד של אקוסיסטם קריפטו
 • פגישה אישית

להמשך קריאה לחץ – מסחר בקריפטו פגישות אישיות למתקדמים 

האסטרטגיה המובילה למסחר בקריפטו – בואו גלו את העתיד הפיננסי

רוצים לשמוע עוד השאירו פרטים

דילוג לתוכן